Ogród nakrapiany brzozami

Ogród nakrapiany brzozami

Działka o powierzchni 1415 mkw znajduje się w województwie łódzkim. Powierzchnia działki jest o płaskim ukształtowaniu. Budynek mieszkalny jednorodzinny, o nowoczesnej, wyjątkowej architekturze. 

Ogólna charaketerystyka działki

Działka o powierzchni 1415 mkw znajduje się w województwie łódzkim. Powierzchnia działki jest o płaskim ukształtowaniu. Budynek mieszkalny jednorodzinny, o nowoczesnej, wyjątkowej architekturze. Budynek posiada częściowo elewację w kolorze jasnoszarym, częściowo wykończony jest drewnem oraz posiada jeden element w kolorze wina. Cały budynek przykuwa uwagę swoją wyjątkowością i równocześnie elegancją.

Założenia projektowe

Projekt został wykonany w stylu organicznym. Obrzeża trawnikowe, będące granicą rabat są w formie łuków. W ogrodzie wyznaczono jedno miejsce z przeznaczeniem na altanę ogrodową . Altana została otoczona od części tylnej bujną roślinnością. Miejsce to zostało wyłożone kostką brukową o powierzchni 20mkw. Prowadzi do niego jedna prosta ścieżka, również wykonana z kostki oraz dwie ścieżki w kształcie łuku wyłożone płytami betonowymi. Odległości między płytami została tak zaprojektowana, aby mogła między nim swobodnie rosnąć trawa. Wzdłuż ścieżki od strony południowej zaprojektowano małe wnętrze ogrodowe tzn. samotnię. W tym miejscu znajduje się ławka otoczona roślinnością. Dzięki bujnym gatunkom roślin ławka jest odizolowana od pozostałej części ogrodu. Tutaj użytkownik domu staje się niewidoczny dla innych, jest to miejsce indywidualnego odpoczynku. Wzdłuż ścieżki od strony południowej zaproponowano niskie nasadzenie z bylin i roślin iglastych. Część północno-wschodnia ogrody została przeznaczona na sad. Tutaj użytkownicy posadzili ulubione gatunki drzew owocowych. Ta część mimo że znacznie różni się od pozostałej części ogrodu idealnie się z nią komponuje.

Przed domem ogród przybiera formę okazała, ozdobną. Tutaj mają swojej miejsce rośliny o pokroju reprezentacyjnym. Lekkości formie dodają posadzone brzozy. Całość założenia otoczona jest żywopłotem. W celu urozmaicenia zielonej ściany, obsadzono ją kolistymi i przewieszającymi formami roślinnymi.

W projekcie zagospodarowano również elementy nawierzchni. W miejsca pozbawione kostki brukowej posadzono koliste i stożkowe rośliny iglaste oraz niższe przewieszająca się krzewy liściaste. Rośliny wzbogacają architekturę budynku. Tworzą przyjemny dla oka kontrast – zieleni na białym tle.

Roślinność składa się głównie z różnorodnych drzew i krzewów iglastych, soliterowych brzóz oraz sadu owocowego oraz złocistych i purpurowych bylin oraz kilku gatunków kwiatów.

Trawnik ma powierzchnię ok. 550 mkw. Pełni funkcję rekreacyjną dla użytkowników.

Wymagania inwestora

  • Wprowadzanie kilku brzóz,
  • Organiczny kształt ogrodu,
  • Wprowadzanie sadu,
  • Wyznaczenie miejsca pod altanę.

Rzut z góry

Ogród nakrapiany brzozami - rzut z góry

Wizualizacje

Ogród nakrapiany brzozami - wizualizacja 1

Ogród nakrapiany brzozami - wizualizacja 2

Go to top